Kto nas tak urządził, czyli ciekawostki, sekrety i darmowa kawa w sklepie IKEA

16:18:00

IKEA, czyli szwedzki sklep meblowy to w Polsce niemały fenomen. Proste formy, estetyczne wykonanie i przystępne dla każdego ceny to trzy elementy, dzięki którym tak bardzo lubimy ten sklep. Zastanawialiście się kiedyś, jaką historię kryje za sobą marka z ponad 50-letnim stażem na rynku i co właściwie znaczą te cztery litery w nazwie?HISTORIA SKLEPU IKEA


Założycielem sklepu IKEA jest Ingvar Kamprad. Nie trudno się domyślić, że jest on aktualnie jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Jak byłam kiedyś na warsztatach, z pracownikami tego sklepu dowiedziałam się, że swoją firmę, założył w 1943r., mając zaledwie 17 lat. Pierwszymi sprzedawanymi w niej produktami były zapałki, pióra wieczne, pudełeczka i nylonowe pończochy. Co ciekawe, od początku istnienia miała ona nazwę IKEA. 

IKEA, a co to właściwie oznacza? Nazwa wzięła się od inicjałów założyciela-IK oraz farmy i wioski, w której mieszkał w okresie dorastania-Elmtaryd i Agunnaryd (EA). Pierwszy katalog IKEA został wydany w 1951 roku. Na zdjęciu powyżej, możecie zobaczyć, jak wyglądała stylistyka tego wydania. Według danych roczny nakład katalogów IKEA ponad dwukrotnie przewyższa nakład Biblii, a przewaga ciągle się powiększa.


fot.retronaut.co

CZY IKEA TO TYLKO MEBLE?Okazuje się, że poza sprzedawaniem mebli, hot-dogów za złotówkę i szwedzkich klopsików w swojej restauracji, IKEA oferuje usługi cateringowe, a także deweloperskie. We współpracy z firmą Skanska IKEA stworzyła projekty domów-BoKlok. Bazują one na modnej ostatnio idei ekologii i oszczędzania. Atrakcyjna cena, którą zaproponowano za domki sprawiła, że pomysł bardzo dobrze zaadoptował się na północy Europy. Kto wie, może już niedługo w IKEA będzie można zamówić gotowe domy i wypełnią one połowę kraju? Jestem ciekawa, czy projekty domów przypadły Wam wizualnie do gustu. 

W uroczystości zaślubin również mogą uczestniczyć osoby z drugiego końca świata - aplikacja Ikea.
fot. materiały prasowe IKEA

Co jeszcze kryje się pod siecią IKEA? W 2015 roku szwedzki koncern wprowadził aplikację "Wedding Online", które pozwalana wirtualne zaręczyny i ślub. Zaproszeni na wesele goście, czyli użytkownicy facebook'a, włączają wirtualne kamerki i poprzez streaming udostępniają swoje wizerunki.

JAKI MEBEL W IKEA
JEST NAJPOPULARNIEJSZY?fot. ikea.com

Okazuje się, że najchętniej kupowanym meblem w sklepie IKEA jest niepozorny regał Billy. Czemu zawdzięczamy takie wysokie zainteresowanie? Myślę, że kluczem do sukcesu okazała się prosta forma, pojemne półki i przystępna cena. W USA dużym zainteresowaniem cieszą się małe, przezroczyste wazony. Okazuje się jednak, że to nie zamiłowanie do ogrodnictwa sprawiło takie przywiązanie do tej formy. Amerykanie wykorzystują wazoniki jako szklanki, co osobiście uważam za bardzo ciekawy pomysł! Co sądzicie?


CO KUPIE W IKEA
ZA 60ZŁ?


Tak jak pisałam na początku posta jednym z czynników, dzięki któremu IKEA trafiła do naszych serc są przystępne ceny. Przygotowałam dla Was zestawienie produktów, które kupicie w IKEA za 60zł. Dacie wiarę, że w takiej kwocie da się nabyć aż 10 przedmiotów? Do tego każdy z nich prezentuje prostą, minimalistyczną formę i estetyczne wykonanie. Czego chcieć więcej?pled - 8zł stół - 25zł miska - 2zł kubek - 2,5zł kubek- 2 zł półka - 8zł + dwa wsporniki - 4zł poduszka - 6zł świeczka - 2.5zł doniczka - 1,5zł wazon - 3zł bambus - 2zł

ZASADY W SKLEPIE IKEA


Założyciel sklepu, w swojej młodości powiedział:"Ordnung muss sein", czyli zasady muszą być. Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, co znaczą te wszystkie śmieszne nazwy produktów, to nic prostszego-krzesła, to imiona męskie, zasłony, imiona żeńskie, meble ogrodowe zawdzięczają nazwy wyspom, rzeczy dla dzieci mają nazwy ptaków i ssaków, a meble tapicerowane szwedzkim miejscowościom. Tym sposobem wszystkie rzeczy, mają swoją nazwę, wedle określonej zasady. 


SPOTKAJMY SIĘ
PRZY DARMOWEJ KAWIE


Okazuje się, że posiadacze karty IKEA Family od poniedziałku do piątku dostają w restauracji darmową kawę i herbatę. Ponadto w IKEA działa tzw. kuchnia spotkań, czyli miejsce, które można wypożyczyć i zorganizować w nim spotkanie dla przyjaciół. To co, kiedy widzimy się na wspólnej kawie w sklepie? Liczę, że już niedługo sama odwiedzę sklep Ikea i zrobię krok do przodu w remoncie pracowni i pokoju, o którym pisałam wam w ostatnim poście-remont pracowni i biura merely susan.

Mam nadzieje, że miło czytało Wam się taki luźniejszy post. Stworzyłam go z własnej ciekawości, dobrze się przy tym bawiąc. Mam jeszcze w planach stworzyć jeden, o architekturze domków IKEA. Jesteście zainteresowani tym tematem? Bo przyznam szczerze, że osobiście trochę się zaczytałam. 

Uściski,
Merely Susan

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Nigdy nie spotkałam się z historią tego sklepu - ciekawe informację :) Będzie można popisać się przed znajomymi przy okazji kolejnych zakupów :)

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

POBIERZ ZA DARMO

POBIERZ ZA DARMO
wiosenne plakaty do samodzielnego wydrukowania

ARCHIWUM

KURS MALOWANIA