WNĘTRZARSKA MAPA ŚWIATA - W SZWEDZKIM DOMU

18:20:00

Zastanawialiście się kiedyś: czym różnią się wnętrza Norweskie od Szwedzkich? Czy styl skandynawski jest taki sam w całej Skandynawii? Co kryje się za progiem włoskiego casa? A może chcielibyście zobaczyć jak mieszka się w Japonii, Indiach czy Wietnamie? Wnętrzarska mapa świata to nowy cykl postów, który postanowiłam stworzyć na blogu i opisać style urządzania wnętrz, które można wyróżnić w różnych krajach. Mam nadzieje, że uda mi się stworzyć ciekawą bazę postów pełną wnętrzarskich porad, inspiracji i ciekawostek. 

Zapraszam cieplutko wszystkich miłośników urządzania wnętrz do subskrybowania postów i dzielenia się swoimi refleksjami. (Będzie mi bardzo miło). Mam nadzieje, że wspólnie dowiemy się dużo nowych i ciekawych rzeczy, a także poszerzymy swoją wiedzą w temacie, który nas pasjonuje. Dziś, zapraszam Was do poznania sekretów Szwedów.

BAZA WE WNĘTRZACH
SZWEDZKICH


Silver and White Kitchen
źródło

Często mówiąc: "wnętrza skandynawskie" , nie zastanawiamy się, czy chodzi nam o wnętrze w klimacie Norweskim, Finlandzkim, Szwedzkim, czy Duńskim. Wszystkie te kraje mają inną historię, kulturę, a więc i wnętrza musi coś różnić. Na pewno znajdziemy także dużo cech wspólnych i pierwszą z nich jest baza wnętrza. W Szwedzkich pokojach króluje biel. Biała baza tworzy podstawę dla mebli i dodatków, które możemy dobierać według upodobań kolorystycznych. O ile w dekoracjach mamy szerokie spektrum wyboru, o tyle podłogi i ściany to zazwyczaj białe deski. 

Jakie są plusy takiego rozwiązania? Bez względu na to ile kolorów zaproponujemy w dodatkach, nie przytłoczymy pokoju. Możemy zrobić wnętrze kolorowe, a także sezonowo zmieniać jego dekoracje, a baza zawsze będzie pasującą do niego podstawą. 

KOLOR WE WNĘTRZACH


Pomimo jednolitej bazy wnętrz Szwedzkich na pewno nie można nazwać nudnymi. Kolory we wnętrzu wprowadzamy poprzez meble, dodatki i tekstylia. I tutaj mamy duże pole do popisu. Możemy zaproponować kolorowe krzesła, wzorzyste tkaniny i ciekawe dekoracje w stylu vintage, boho i industrialnym, które z powodzeniem wkomponują się w klimat wnętrz Szwedzkich. Warto pamiętać fakt, że jeżeli chcemy uzyskać jak najlepszy efekt, powinniśmy bazować na jakości - rzeczy z przeszłością, klimatyczne, rękodzieło i materiałach-drewno, metal, len, materiały naturalne, plecionki.


DODATKI I DEKORACJEWnętrza Szwedzkie są przemyślane, ale nie brakuje w nich różnych połączeń. Wiekowe dodatki w stylu vintage łączą się z dobrej jakości, nowoczesnym rękodziełem, a pomimo to wszystko wygląda bardzo spójnie i elegancko. Tekstylia sprawiają, że wnętrza są ciepłe i przyjazne w użytkowaniu. Elementy dekoracyjne są warstwą, która na prostej przestrzeni wprowadza do wnętrza indywidualny charakter jego właścicieli i czyni je wyjątkowymi, a zarazem unikatowymi.

OŚWIETLENIE
Co ciekawe, Szwedzi są przewrażliwieni na punkcie światła. W każdym wnętrzu znajdziecie dużo różnego rodzaju oświetlenia od małych lampeczek, po lampy stojące i duże, wiszące klosze. Myślę, że takie podejście ma wiele plusów. Ja sama osobiście uwielbiam, kiedy w pokoju jest duże okno, przez które wpadają promienie słońca i dobrze oświetlają pomieszczenie. Szwedzkie wnętrza to impresjonistyczna gra cieni i światła.


KREATYWNE POMYSŁY
W Szwecji bardzo ceniony jest recykling przedmiotów, a co za tym idzie własnoręcznie wykonane dekoracje z przeróżnych rzeczy. Zazwyczaj bazujemy na różnego rodzaju papeterii, drewnie, a także motywach roślinnych. Dzięki białej bazie możemy tworzyć piękne i kolorowe dekoracje, które dodadzą wnętrzu przytulności i wesołości tj. na zdjęciu powyżej-ciekawa półeczka została stworzona z przeciętego stołka, połączonego linkami z dwiema podstawkami. Do tego miętowo-szare pudełeczka, okleiny w ciekawe wzory i tworzy nam się ciekawa przestrzeń, która aż zachęca do pracy.  Proste, a wygląda naprawdę świetnie! 

TROCHĘ HISTORIITea for two...:

Beautiful 17th Century Swedish Country House - Skipperwood Home Blog:Początki stylu szwedzkiego zaczynają się w wieku XVIII, kiedy król Gustaw, panujący w latach 1772-1792 wprowadził do wnętrz elementy stylu francuskiego, dobrze znanego mu z czasów młodości. Wprowadził do wnętrz Szwedzkich materiały dostępne wówczas na rynku krajowym, a więc różnego rodzaju drewno. Zastąpił nim drogie, sprowadzane zza granicy podłogi, jedwab i marmurowe dekoracje a zamian wprowadził malowany mahoń, i sosnowe parkiety. Możemy więc stwierdzić, że podłożem dla stylu szwedzkiego, było to, co działo się w XVIII wiecznej Francji, a styl skandynawski ma swoje podłoże w stylu gustawiańskim.

Na dziś to wszystko. Jeżeli macie jakieś refleksje, pomysły i wskazówki do przyszłych publikacji dajcie znać w komentarzach. Jestem ciekawa, co sądzicie, o wnętrzach, w Szwedzkim klimacie. Czy takie rozwiązania przypadają Wam do gustu, czy niekoniecznie? Jeżeli nie, to dlaczego? Dajcie koniecznie znać. Uściski, MS. :)

You Might Also Like

0 komentarze

POBIERZ ZA DARMO

POBIERZ ZA DARMO
wiosenne plakaty do samodzielnego wydrukowania

ARCHIWUM

KURS MALOWANIA