Moim ulubionym miejscem w domu jest kuchnia - czyli nasze wnętrzarskie preferencje

18:56:00

Tydzień temu opublikowałam ankietę pt : " Twoje wnętrzarskie preferencje i nawyki". Wasza frekwencja przeszła moje oczekiwania! Mam nadzieje, że odpowiadając na pytania, dobrze się bawiliście. Bardzo dziękuje za tak dużą, aktywność, fantastyczne odpowiedzi i pomoc. Jestem Wam bardzo wdzięczna, a pozytywną energię, którą mi daliście, obiecuje dobrze spożytkować! :) Dziś chciałam podsumować ankietę i odpowiedzieć na pytanie-czemu w ogóle ją stworzyłam?.


DLACZEGO STWORZYŁAM ANKIETĘ
WNĘTRZARSKICH PREFERENCJI?
Kiedy rok temu uczestniczyłam w Łódzkich targach designu, ciągle nurtowała mnie myśl - Co tak naprawdę podoba się Polakom? Patrzymy na wnętrza skandynawskie, nasze oczy cieszy ładna porcelana, nowe meble z Ikei, czy kwiatek z Kauflandu. Codzienne wybory nie są jednak przypadkowe, a stoi za nimi nasz system wartości, poczucie estetyki i potrzeby. W ankiecie zadałam różne pytania. Niektóre były grą skojarzeń, inne dosłownymi pytaniami dotyczącymi wnętrz. To wszystko pozwoliło mi stworzyć pewien profil, potwierdzić przypuszczenia i dowiedzieć się czegoś więcej o naszych wnętrzarskich potrzebach i preferencjach. Niemniej jednak temat uważam za otwarty i pewne zjawiska zamierzam cięgla badać. Dlaczego? Ponieważ niezwykle fascynuje mnie wpływ wnętrza na człowieka i jego codzienność

POTWIERDZONE PRZYPUSZCZENIE


Pierwszą rzeczą, którą udało mi się potwierdzić w ankiecie, było nasze ulubione miejsce w domu, czyli oczywiście kuchnia. Jak rozmawiam z wieloma osobami zainteresowanymi urządzaniem wnętrz, to zawsze słyszę to samo - kuchnia jest centrum domu. I poniekąd jest to prawda, a przynajmniej w wielu rodzinach to właśnie tam łączy się rodzina. Kuchnia jest takim miejscem komunikacji, w którym wszyscy domownicy spotykają się w kilku porach dnia i mają czas na wymienienie kilku zdać dotyczących ich dnia. Wspólne celebrowanie śniadania, to piękny rodzinny nawyk, ale dość trudny do wykonania. U mnie jest tak, że każdy wstaje o innej porze każdego dnia, a do tego wszyscy baaardzo się spieszą. Mama to typ:" bez kawy się do mnie nie odzywaj", a brat je płatki zawinięty w kołdrę z zamkniętymi oczami. Warto nadrobić ten czas w weekend i nie tylko spotkać się przy wspólnym posiłku, ale jeszcze razem go przygotować. Takie pozytywne wspomnienia są fundamentem dla zdrowego psychicznie człowieka i na pewno bardzo dobrze odbijają się na jego życiu. Patrząc wstecz, można zauważyć, że kuchnia zawsze stanowiła swoiste centrum. U moich babci to kuchnie były centrum rodzinnych rozmów. Tak zostało do dziś. Kiedy odwiedzam rodzinę pierwsze miejsce, do którego się kieruje, jest kuchnia, bo wiem, że babcia spędza tam większość dnia, w swoim ulubionym miejscu. Kiedy ktoś ją odwiedza, siada obok i opowiada, a babcia słucha i myśli. W drugiej rodzinie podobnie, ale tam było to zawsze centrum wymiany pustych talerzyków i pobór nowych, ze świeżo upieczonym ciastem, czy racuchami. 

DLACZEGO LUBIMY SWÓJ DOM?Jeżeli ja, miałabym odpowiedzieć na pytanie, z czym kojarzy mi się słowo dom, to na pewno byłaby to swoboda i powiedzenie:" wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej", które powtarzałam zawsze, wracając z wakacji nad morzem. I coś w tym jest, że w swoich czterech kątach czujemy się beztrosko, a po ciężkim i pracowitym dniu, nie marzy nam się nic innego jak leniuchowanie w swoim łóżku. Piękne są skojarzenia ze słowem dom i myślę, że takie powinny być. Żaden dom i rodzina nie są idealne, ale bardzo ważne, aby dom był taką ostoją bezpieczeństwa dla każdego z jego domowników. Wniosek tego pytania jest taki, że każdy ma za zadania zadbać o swój dom (a w szczególności kuchnie), aby wszyscy domownicy z chęcią się w nim integrowali i wspólnie spędzali czas. 

Ja ze swojej strony planuje kilka ciekawych wpisów, o których także prosiliście w ankiecie m.in. o: wpływie energii roślin i jakie rośliny warto uprawiać w domu, łączeniu kolorów i psychologii barw, o tym, jak stworzyć przytulne wnętrze i jeszcze wiele innych. Już nie mogę się doczekać!

A JAK WYGLĄDA SYTUACJA
Z DEKORACJAMI ŚCIAN?


Aż jedna trzecia z Was odpowiedziała, że w jego domu wisi ponad 10 różnych plakatów i obrazków. To fantastyczny wynik, którego się nie spodziewałam. Naprawdę cieszy mnie, że z chęcią dekorujecie ściany. Myślę, że warto zainwestować w ładne plakaty, które codziennie będą cieszyć nasze oko i nieść jakieś pozytywne przesłanie. A jakie są Wasze preferencje dotyczące dekoracji ściennych? Zupełnie różne! Od paproci, piesków i magnolii po nagie akty, nietoperze i tryptyki z aniołami. Zaskoczyliście mnie odpowiedziami, ale bardzo pozytywnie. Jak widać, wszyscy budzimy się rano, szukając na niebie słońca i puszki z kawą, ale każdy patrzy na świat przez zupełnie inne "okulary".

DLACZEGO NIKT NIE LUBI
GOŹDZIKÓW?


A właściwie, czemu tylko ja zagłosowałam na goździki w mojej ankiecie? Oczywiście żartuje, ale naprawdę zdziwiło mnie, że jednym z najczęściej wybieranych kwiatów był tulipan. Swoją drogą okazuje się, że trend na egzotyczne rośliny to już zjawisko na dużą skalę. W odpowiedziach na wymarzone domowe roślinki najczęściej podawaliście: drzewka bonsai, paprocie, draceny, monstery itp. . To zachęciło mnie do zainteresowania się tematem roślin z krajów wschodu i bardzo możliwe, że stworzę publikacje o tym, jak je pielęgnować i gdzie kupować. 

WSZYSCY JESTEŚMY
MARZYCIELAMINa koniec trochę marzeń...wnętrzarskich i nie tylko. Większość z Was pięknie opisała siebie w pięciu słowach. Nie spodziewałam się, że duża większość to cisi wrażliwcy, spragnieni marzeń i miłości ludzie, którzy rano słuchają śpiewu ptaków, wieczorem patrzą w gwiazdy i z rozkoszą wąchają ulubione kwiaty. Po odpowiedziach można wywnioskować, że wszyscy jesteśmy spragnieni natury, pięknych rzeczy i uśmiechu drugiej osoby na co dzień.

MÓJ ULUBIONY STYL TO...SKANDYNAWSKITo, że ponad 50% z Was opowiedziała się za stylem skandynawskim, szczególnie mnie nie dziwi. Ja sama jestem jego zdecydowaną miłośniczką. Sporo osób interesuje się stylem rustykalnym i minimalistycznym, a na trzecim miejscu plasuje się vintage i shabby chic. Swoją drogą wiecie, czym dokładnie różni się rustykalny od vintage, albo skąd wziął się styl minimalistyczny? Te pytania wpadły mi do głowy dokładnie podczas pisania tego akapitu i muszę przyznać, że bardzo się zaciekawiłam. Mam nadzieje, że już wkrótce uda mi się odpowiedzieć na oba w blogowym cyklu-wnętrzarska mapa świata

Jeszcze raz chciałam podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie. Będzie ona miała naprawdę bardzo pozytywny wpływ na moją twórczość i już dodała mi wiele pozytywnych bodźców, które długo będą nakręcać do działania. Z radością wszystkich bym Was poznała i zaprosiła na wspólną herbatkę, bo widzę wielu jej amatorów znajdę (jak wiecie, jestem miłośniczką dobrej herbaty, a teraz dowiedziałam się, że nie jestem sama i od razu mi raźniej). Myślę, że jesteście pięknymi ludźmi i życzę Wam wszystkim realizacji wszystkich marzeń, celów i planów, które sobie postawicie. Pozdrawiam ciepło, dzięki wielkie za przeczytanie i do usłyszenia wkrótce! Mam nadzieje, że będziemy w kontakcie, MS.

You Might Also Like

0 komentarze

POBIERZ ZA DARMO

POBIERZ ZA DARMO
wiosenne plakaty do samodzielnego wydrukowania

ARCHIWUM

KURS MALOWANIA